• kontakt@sambaror.pl

5 Objawy zatkanego filtra paliwa (i koszt wymiany)

5 Objawy zatkanego filtra paliwa (i koszt wymiany)

Filtr paliwa jest ważnym elementem układu zasilania paliwem pojazdu.

Zapewnia on, że zanieczyszczenia, brud, cząstki stałe, kurz, przedmioty i rdza nie dostaną się do paliwa i komory spalania, ponieważ oddziela wszystkie te zanieczyszczenia. Dlatego bardzo ważna jest regularna wymiana filtra paliwa.

Problemy z filtrem paliwa mogą wystąpić wcześniej, niż mogłoby się wydawać, dlatego ważne jest, aby znać wszystkie objawy związane z uszkodzonym lub zatkanym filtrem paliwa. Przyjrzyjmy się, jakich oznak należy szukać:

Najczęstsze objawy zatkanego filtra paliwa to trudności z uruchomieniem samochodu i słaba praca silnika. Można zauważyć nieprawidłowy zapłon lub zgaśnięcie silnika oraz kontrolkę "check engine" na desce rozdzielczej.

Choć są to najczęstsze objawy, nie są to wszystkie. Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista najczęstszych objawów złego lub zatkanego filtra paliwa.

Zawartość pokaż Objawy złego lub zatkanego filtra paliwa 1. Trudności z uruchomieniem samochodu 2. Odmiana zapłonu silnika 3. Złe osiągi 4. Świeci się kontrolka Check Engine 5. Zgaśnięcie silnika Jak często należy wymieniać filtr paliwa? Umiejscowienie filtra paliwa Koszt wymiany filtra paliwa

Zły lub zatkany filtr paliwa Objawy

1. Trudności z uruchomieniem samochodu

Pierwszym objawem, który można zauważyć, gdy filtr paliwa zaczyna być zatkany, są trudności z uruchomieniem samochodu. Moment rozruchu silnika samochodowego jest dość krytyczny i wymaga dużej ilości paliwa.

Jeśli filtr jest zatkany, możesz mieć trudności z uruchomieniem samochodu, jeśli ciśnienie paliwa będzie zbyt niskie.

2. Silnik zanikający

Jeśli paliwo sporadycznie dostaje się do silnika, może to prowadzić do niskiego ciśnienia paliwa, co często prowadzi do przerwania zapłonu i innych problemów.

Niewypały silnika można wyczuć jako małe szarpnięcia podczas przyspieszania samochodu, ale także na biegu jałowym. Jeśli zauważysz wiele przerw w zapłonie podczas przyspieszania samochodu, zdecydowanie nadszedł czas, aby sprawdzić, kiedy był wymieniany filtr.

3. Złe osiągi

Zatkany filtr paliwa prowadzi do niskiego ciśnienia paliwa, a jak zapewne wiesz, silnik potrzebuje dużo paliwa, aby osiągnąć maksymalne osiągi.

Jeśli ciśnienie paliwa jest zbyt niskie, prawdopodobnie odczujesz, że Twój samochód jeździ wolniej niż zwykle.

4. Zapala się kontrolka Check Engine

Nowoczesne samochody mają czujniki umieszczone na każdym centymetrze kwadratowym silnika, które wysyłają sygnały do komputera samochodu, informując go, że coś jest nie tak.

Komputer zapala wtedy lampkę kontrolną "Check Engine" na desce rozdzielczej i prosi o sprawdzenie samochodu.

Jeśli filtr paliwa jest wadliwy, ciśnienie paliwa dostającego się do układu spada, co alarmuje czujnik ciśnienia paliwa i zapala się kontrolka "Check Engine".

5. Zgaśnięcie silnika

Może również wystąpić zgaśnięcie silnika przy próbie przyspieszenia samochodu lub nawet na biegu jałowym.

Dzieje się tak, ponieważ ciśnienie paliwa spada tak nisko, że silnik nie ma już paliwa i całkowicie gaśnie.

Jak często należy wymieniać filtr paliwa?

Częstotliwość wymiany różni się w zależności od modelu samochodu i rodzaju paliwa. Zasadniczo filtr paliwa należy wymieniać co najmniej co 37 000 mil (60 000 km) lub co 4 lata.

W samochodach benzynowych okresy między wymianami są zazwyczaj dłuższe i nie zatykają się one tak często jak filtry w silnikach wysokoprężnych.

W niektórych modelach samochodów filtr paliwa należy wymieniać wcześniej, dlatego zawsze należy sprawdzić w instrukcji obsługi dokładny okres między wymianami.

W niektórych samochodach nie trzeba go też wymieniać tak często. W wielu samochodach okres między wymianami wynosi do 75 000 mil (120 000 km), zanim trzeba będzie go wymienić.

Oczywiście, okres ten zależy od rodzaju paliwa, którym jest napędzany samochód. W niektórych krajach paliwo jest gorszej jakości i wtedy trzeba je wymieniać częściej.

Położenie filtra paliwa

Filtr paliwa znajduje się zwykle w pobliżu zbiornika paliwa, pod samochodem. Może być również umieszczony pod maską lub gdzieś po drodze za plastikowymi osłonami pod samochodem.

Lokalizacja filtra paliwa może być bardzo różna, a najlepszym sposobem na jej znalezienie jest sprawdzenie wnęki silnika i okolic zbiornika paliwa pod samochodem.

Jeśli nie możesz go znaleźć, sprawdź instrukcję obsługi lub skontaktuj się z autoryzowanym dealerem.

Koszt wymiany filtra paliwa

Średni koszt wymiany filtra paliwa wynosi od 30 do 210 USD, w zależności od modelu samochodu i kosztów robocizny. Filtr paliwa może kosztować od 10 do 60 USD, natomiast koszty robocizny mogą się wahać od 20 do 150 USD.

Filtr paliwa zainstalowany w samochodzie jest jednym z elementów wymagających częstej i regularnej konserwacji.

Cena filtra paliwa jest zazwyczaj rozsądna i można go łatwo wymienić, korzystając z instrukcji serwisowych, jeśli ma się podstawową wiedzę na temat napraw samochodów.

Części potrzebne do wymiany będą kosztować średnio od 10 do 60 dolarów w przypadku większości samochodów.

Jeśli jednak chcesz zatrudnić do tego celu fachowca lub mechanika, poniesiesz wysokie dodatkowe koszty robocizny.

Udostępnij:

Polecamy

Polecamy

Polecamy profesjonalne kosmetyki samochodowe w sklepie internetowym sklep.motogo.pl

Zobacz