• kontakt@sambaror.pl

0w20 vs. 5w20 vs. 5w30 - wyjaśnienie lepkości oleju

0w20 vs. 5w20 vs. 5w30 - wyjaśnienie lepkości oleju

Kiedy próbujesz wybrać odpowiedni olej do silnika swojego samochodu, masz do wyboru wiele możliwości. Wszystkie liczby "W" prawdopodobnie wprawiają Cię w zakłopotanie, ale oznaczenia nie są trudne do zrozumienia, jeśli wiesz, na co patrzysz. Główne porównanie, o którym należy pomyśleć, to różnice między olejami 0w20 i 5w20 oraz 5w30.

W tym przewodniku przyjrzymy się różnym lepkościom olejów. Analizujemy również każdy z tych popularnych olejów silnikowych i omawiamy zalety każdego z nich. Na koniec omawiamy, jak wybrać odpowiednią lepkość oleju dla swojego pojazdu.

Różnica między olejami 0w20 vs 5w20 vs 5w30 polega na lepkości oleju. Każdy olej ma swoje wady i zalety w różnych temperaturach i nie wszystkie współpracują ze wszystkimi silnikami.

Oto kilka bardziej szczegółowych informacji na temat różnic między tymi olejami silnikowymi:

Spis treści pokaż Co to jest lepkość oleju? Co to jest olej 0W-20? Zalety oleju silnikowego 0W-20 Co to jest olej 5W20? Zalety oleju 5W20 Co to jest olej 5W30? Zalety oleju 5W30 Wybór właściwego oleju silnikowego do pojazdu 1. Zalecenie producenta 2. Wskaźnik lepkości 3. Badania przemysłowe 4. Lokalizacja 5. Oszczędność paliwa

Co to jest lepkość oleju?

Lepkość oleju jest mierzona na podstawie oporu, jaki ciecz stawia przy płynięciu w określonej temperaturze. Cieńsze oleje będą się łatwiej rozlewać w niższych temperaturach, podczas gdy grubsze oleje utrzymają wyższą lepkość.

Oleje zimowe są zazwyczaj cieńsze, ponieważ zmniejszają tarcie w silniku, ułatwiając rozruch pojazdu w niższych temperaturach. Olej klasy letniej jest zazwyczaj gęstszy, ponieważ zapewnia lepszą wytrzymałość filmu olejowego i lepsze uszczelnienie w wysokich temperaturach.

Od 1911 r. Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji (SAE) stworzyło system kodów numerycznych, aby sklasyfikować oleje według lepkości. Dzisiejszy format to XW-XX. Pierwszy znak X oznacza lepkość w niskich temperaturach, a litera W oznacza zimę. Drugie XX oznacza lepkość w wysokich temperaturach.

RELATED: Co oznacza skrót SAE w olejach silnikowych?

Co to jest olej 0W-20?

Olej 0W20 jest uważany za olej o niskiej lepkości i jest często wybierany ze względu na swoje właściwości w niskich temperaturach. Wartość 0 oznacza, że olej ten będzie lepiej płynął w niskich temperaturach niż porównywalne oleje 5W.

W tym oznaczeniu 0 oznacza lepkość zimową, a 20 - wysokotemperaturową. Ten olej o wielu lepkościach zawiera dodatki uszlachetniające, które zapewniają lepsze osiągi w zimie.

Zalety oleju silnikowego 0W-20

Wiele nowoczesnych pojazdów jest wyposażonych w syntetyczny olej 0W-20, który poprawia osiągi silnika, jednocześnie poprawiając warunki środowiskowe. Dzięki niższej lepkości nawet w niskich temperaturach straty oleju są mniejsze.

Olej 0W-20 może jednak kosztować więcej niż inne opcje. W związku z tym, przeznaczenie nieco większej kwoty na konserwację silnika może korzystnie wpłynąć na jego żywotność. Ta niewielka inwestycja może zapobiec kosztownym naprawom silnika w przyszłości.

Co to jest olej 5W20?

W przypadku oleju 5W20 środki smarne mają za zadanie zapewnić przyzwoitą płynność w niższych temperaturach, a jednocześnie zapewnić ochronę, gdy jest cieplej. Ten olej nie tylko zapewnia dobre osiągi podczas rozruchu zimnego silnika, ale także ochronę w lecie.

Oznaczenie 5 oznacza niższą lepkość w niskich temperaturach. Natomiast 20 to lepkość oleju w cieplejszych temperaturach.

Zalety oleju 5W20

Olej silnikowy 5W20 zapewnia lepszą oszczędność paliwa niż porównywalny wariant 5W30. Dzieje się tak, ponieważ dzięki cieńszej formule lepkościowej wytwarza mniejsze tarcie. Olej ten mniej wlecze się pomiędzy elementami silnika, co oznacza również zmniejszenie ochrony.

Dzięki cienkiemu składowi, olej płynnie przechodzi z pompy do silnika. Taka konstrukcja oznacza, że w porównaniu z olejem 5W30 nie będzie on działał tak dobrze w cieplejszych temperaturach.

Co to jest olej 5W30?

Olej silnikowy 5W30 jest przeznaczony zarówno do pracy w chłodniejszych, jak i cieplejszych temperaturach. Zapewnia on przyzwoity rozruch w niskich temperaturach, ale także doskonałą ochronę w cieplejszych okresach.

Oznaczenie 5 oznacza klasę zimową, natomiast 30 wskazuje, jak działa w lecie. Ogólnie rzecz biorąc, olej ten jest uważany za najlepszy na każdą porę roku ze względu na swoją wszechstronność.

Zalety oleju 5W30

Ten wielostopniowy olej nie tylko pomaga uruchomić silnik, gdy jest zimny, ale także radzi sobie z ciepłymi temperaturami latem. Jednak jego gęstszy skład sprawia, że jest on mniej paliwooszczędny niż porównywalny olej 5W20.

Mimo to, wyższa lepkość zapewnia lepszą ochronę wewnętrznych elementów silnika. Klienci, którzy szukają maksymalnej ochrony, skorzystają z tego uniwersalnego oznaczenia.

RELATED: 10 najlepszych syntetycznych olejów silnikowych

Wybór właściwego oleju silnikowego do pojazdu

1. Zalecenie producenta

Producent samochodów zna Twój pojazd najlepiej, dlatego przy wyborze oleju silnikowego należy kierować się jego wskazówkami. Zalecenia można znaleźć w instrukcji obsługi lub skontaktować się z lokalnym dealerem.

Jeśli na liście opcji znajdują się dwa warianty, takie jak 0W20 i 5W20, należy wybrać najlepszy dla danego środowiska. Oleje te mogą być stosowane zamiennie bez żadnych konsekwencji.

2. Klasyfikacja lepkości

Im niższa wartość liczbowa, tym olej będzie lepiej płynął. Na przykład olej 0W20 podczas rozruchu płynie lepiej niż 5W20.

Jednak w normalnych temperaturach roboczych te oleje będą działać tak samo, ponieważ oba mają klasę 20. Olej silnikowy naturalnie gęstnieje w miarę stygnięcia i rozrzedza się po podgrzaniu.

ZALECANE: Olej 10W30 a olej 10W40: Na czym polega różnica

3. Testy branżowe

Wybierając olej silnikowy, zwróć uwagę na testy jakościowe, które są przeprowadzane. Na opakowaniu powinien znajdować się zarówno znak API, jak i symbol gwiazdki.

Symbol API oznacza, że olej przeszedł testy przeprowadzone przez Amerykański Instytut Naftowy. Ponadto gwiazdka jest używana do oznaczenia kwalifikacji do stosowania w maszynach SL.

4. Lokalizacja

Wybierając odpowiednią lepkość oleju spośród zalecanych opcji, należy wziąć pod uwagę miejsce, w którym będzie on stosowany. Na przykład olej OW20 będzie się lepiej sprawdzał w zimnym klimacie, np. w Maine lub na Alasce, natomiast olej 5W20 można stosować w nieco cieplejszym klimacie.

Znajomość spektrum temperatur pomaga w wyborze odpowiedniego oleju. Zakres temperatur oleju 0W-20 wynosi od -40°F do 68°F. Dla porównania, zakres oleju 5W20 wynosi od -31°F do 68°F, a 5W30 jest przeznaczony do pracy w temperaturze od -31°F do 104°F.

5. Oszczędność paliwa

Im mniejsza lepkość oleju, tym większa oszczędność paliwa, ponieważ środek smarny łatwiej przepływa. Mając to na uwadze, olej 0W20 będzie bardziej oszczędny przy rozruchu niż olej 5W20, ale po rozgrzaniu silnika będą one działać tak samo.

Olej 0W20 zapewnia również lepszą oszczędność paliwa niż olej 5W30 zarówno w chłodniejszych, jak i cieplejszych warunkach. Natomiast olej 5W20 przewyższa olej 5W30 tylko w cieplejszych temperaturach.

Stosując odpowiedni olej w silniku, można zapewnić mu ochronę, której potrzebuje, aby dłużej pracować. Przed wyborem oleju należy przeprowadzić badania, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom wydajności.

Udostępnij:

Polecamy

Polecamy

Polecamy profesjonalne kosmetyki samochodowe w sklepie internetowym sklep.motogo.pl

Zobacz