• kontakt@sambaror.pl

Naprawić czy wymienić stary samochód (8 rzeczy do rozważenia)

Naprawić czy wymienić stary samochód (8 rzeczy do rozważenia)

Zepsucie się samochodu to najgorszy koszmar każdego człowieka. Nadszedł czas, aby zdecydować, czy naprawić stary samochód, czy go wymienić. Czy warto wydawać pieniądze na naprawę pojazdu, czy raczej należy się pogodzić z porażką? Oto pytanie, na które mamy nadzieję odpowiedzieć.

Jeśli zadawałeś sobie pytanie - czy naprawić, czy wymienić stary samochód, nasz przewodnik powinien Ci pomóc. Wyjaśniamy, dlaczego naprawa jest dobrym pomysłem, a kiedy należy powiedzieć "adios".

Spis treści pokaż 4 Powody, dla których warto naprawić zepsuty samochód 1. Mniejszy koszt 2. Brak amortyzacji 3. Nie można kupić nowego samochodu 4. Przywiązanie sentymentalne 4 powody, dla których warto kupić nowy samochód 1. Potrzeba spokoju ducha 2. Zmęczenie naprawami 3. Szukasz czegoś bezpieczniejszego 4. Koszt jest większy niż wartość Czy to już czas na zakup nowego samochodu? Jak wydłużyć żywotność samochodu?

4 powody, dla których warto naprawić zepsuty samochód

1. Mniejszy koszt

Naprawa starego samochodu jest prawie zawsze tańsza niż kupno nowego. Nie twierdzę, że samochód jest warty naprawy, po prostu zazwyczaj wydamy mniej pieniędzy na naprawę niż na zakup. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły.

Na przykład, awaria skrzyni biegów lub uszkodzenie silnika może kosztować 3000 USD lub więcej, jeśli oddasz samochód do naprawy w serwisie. Za tę cenę można kupić inny pojazd, ale prawdopodobnie nie będzie on niezawodny. Można też wykorzystać te 3 000 USD jako zaliczkę na zakup nowego pojazdu.

Jeśli koszt naprawy jest tańszy niż koszt zakupu nowszego pojazdu, warto go naprawić. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy wartość pojazdu jest również wyższa niż kwota, którą wydasz.

2. Brak amortyzacji

Pod koniec pierwszego roku eksploatacji nowy samochód traci na wartości od 20 do 30 procent. To dużo pieniędzy wyrzucanych w błoto przy zakupie nowego pojazdu.

Jednak w przypadku obecnego pojazdu nie będziesz miał do czynienia z takim poziomem amortyzacji. W zależności od modelu pojazdu, którego używasz, jego roczna amortyzacja może wynosić 15 procent lub mniej, co pomoże zachować jego wartość przy odsprzedaży.

3. Nie możesz kupić nowego samochodu

Jeśli po prostu nie jest to odpowiedni czas na zakup nowego samochodu, warto rozważyć naprawę starego. Może byłeś w trakcie oszczędzania na samochód lub po prostu nie masz teraz dodatkowej gotówki. Tak czy inaczej, naprawa starego pojazdu może pomóc w zyskaniu trochę więcej czasu.

Jeśli wyłożenie 300 dolarów dziś pomoże Ci osiągnąć cele finansowe za rok, to jest to dobra inwestycja. Jeśli jednak musisz dziś wyłożyć 3 000 dolarów, co odbierze Ci część oszczędności, być może powinieneś ponownie przemyśleć swój cel.

4. Przywiązanie sentymentalne

Jeśli jesteś emocjonalnie związany ze swoim samochodem, możesz nie być gotowy na jego sprzedaż. W takich przypadkach łatwo jest wydać więcej niż samochód jest wart, aby utrzymać go w ruchu.

Niezależnie od tego, czy jest to Twój pierwszy samochód, czy wyjątkowy prezent od bliskiej osoby, chcesz go pielęgnować tak długo, jak to możliwe. Może to być nawet wymarzony samochód, na który tak długo oszczędzałeś. Tak czy inaczej, nikt nie może Ci powiedzieć, że musisz sprzedać samochód, chyba że oczywiście nie stać Cię na jego utrzymanie.

4 powody, dla których warto kupić nowysamochód

1. Potrzeba spokoju ducha

Jeśli jesteś zmęczony martwieniem się o awarię, zasługujesz na spokój ducha, który daje nowszy samochód. Stare samochody są wręcz nieprzewidywalne, nie dając Ci żadnych gwarancji.

Nawet jeśli naprawisz bieżący problem, po drodze może pojawić się kolejny, który sprawi, że znów utkniesz na bezdrożach. Nowy samochód jest objęty co najmniej trzyletnią gwarancją. Nawet w przypadku niektórych pojazdów używanych sprzedawcy oferują gwarancję. Dzięki tym zabezpieczeniom nie musisz się martwić o kolejne poważne naprawy, przynajmniej przez krótki czas.

RELATED: Rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem używanego samochodu

2. Zmęczenie naprawami

Czy masz już dość wizyt u miejscowego mechanika? Jeśli lokalny warsztat samochodowy zdążył Cię już poznać, możliwe, że spędzasz w nim zbyt wiele czasu.

Ponadto nie wszystkie problemy udaje się naprawić za pierwszym razem, co powoduje wydłużenie czasu przestoju i konieczność ponownego oddania pojazdu do naprawy. Oceń, ile czasu spędzasz u mechanika i zastanów się, czy ten czas można lepiej wykorzystać. Jeśli tak, to być może nadszedł czas na modernizację.

3. Szukasz czegoś bezpieczniejszego

Jeśli jeździsz starszym samochodem, być może brakuje Ci cennego wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa. Było to w porządku, gdy wszystko działało prawidłowo, ale czy naprawdę chcesz nadal wydawać pieniądze na pojazd bez najnowszych technologii?

Nowy samochód może być wyposażony w automatyczny system hamowania awaryjnego, system monitorowania martwego pola i kamery cofania zapewniające większe bezpieczeństwo na drodze. Czy jest jakaś cena, którą można zapłacić za ten spokój ducha?

4. Koszt jest ważniejszy niż wartość

Ile będzie Cię kosztować naprawa pojazdu? Jeśli otrzymałeś wycenę na 3000 USD, ale wartość samochodu wynosi tylko 1500 USD, wyrzucenie w niego większej sumy pieniędzy może nie być dobrą inwestycją.

Wartość pojazdu można sprawdzić na stronach internetowych, takich jak Kelley Blue Book. Pamiętaj, że wartość ta będzie jeszcze niższa, jeśli samochód nie jest aktualnie używany. Porównaj tę kwotę z kosztem naprawy, aby ustalić, czy powinieneś zainwestować w pojazd więcej pieniędzy.

RELATED: 15 pytań, które należy zadać przed zakupem używanego samochodu

Czy to już czas na kupno nowego samochodu?

Uczciwie oceniając swoją sytuację, można ustalić, czy najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowego samochodu. Oto kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę.

  • Naprawy zdarzają się coraz częściej i są coraz droższe.
  • Samochód sprawia, że zostajesz w tyle, spóźniasz się lub narażasz na niebezpieczeństwo.
  • Koszt naprawy przekracza wartość pojazdu.
  • I tak zamierzałeś coś kupić.

Jak przedłużyć żywotność samochodu

Nikt nie chce znaleźć się w sytuacji, w której będzie musiał wybierać między naprawą samochodu a kupnem nowego. Przy odrobinie staranności można zadbać o to, aby samochód służył dłużej.

Upewnij się, że przestrzegasz zalecanego harmonogramu przeglądów serwisowych podanego przez producenta samochodu. Wymieniając olej, świece zapłonowe i instalując nowe filtry, pomagasz pojazdowi pracować jak najlepiej, wydłużając tym samym jego żywotność.

Udostępnij:

Polecamy

Polecamy

Polecamy profesjonalne kosmetyki samochodowe w sklepie internetowym sklep.motogo.pl

Zobacz