• kontakt@sambaror.pl

Samochód piszczący podczas jazdy - przyczyny i naprawa

Samochód piszczący podczas jazdy - przyczyny i naprawa

Kiedy jedziesz do pracy lub do miasta, chcesz cieszyć się podróżą przy ulubionej muzyce lub podcaście. Ostatnią rzeczą, której chciałbyś słuchać, jest irytujące skrzypienie dochodzące z samochodu. Jeśli podczas jazdy samochód wydaje piszczące dźwięki, trudno je zignorować.

Skrzypienie jest często słyszalne, gdy w samochodzie poluzował się pasek lub wystąpiła usterka w układzie kierowniczym. Może być również spowodowane zużytymi klockami hamulcowymi, problemami z oponami, zawieszeniem z brakiem smarowania lub wilgocią z rana.

W tym artykule omawiamy wszystkie przyczyny, aby można było zawęzić problem. Pokażemy także, jak raz na zawsze usunąć to okropne skrzypienie.

Spis treści pokaż Przyczyny piszczącego odgłosu samochodu 1. Luźny pasek 2. Nieprawidłowe działanie układu kierowniczego 3. Zużyte klocki hamulcowe 4. Problemy z oponami 5. Brak smarowania zawieszenia 6. Wilgoć Jak naprawić skrzypiący samochód 1. 1. Wymień pasek serpentynowy 2. Wypełnij/wymień płyn wspomagania układu kierowniczego 3. Sprawdź/wymień hamulce 4. Sprawdź opony 5. Nasmaruj zawieszenie Regularna konserwacja samochodu zmniejsza skrzypienie Czy jazda samochodem z piskiem jest bezpieczna?

Przyczyny piszczącego odgłosu samochodu

1. Luźny pasek

Jeśli kiedykolwiek miałeś luźny pasek serpentynowy pod maską, wiesz, jak bardzo może on piszczeć. Ten gumowy pasek jest potrzebny do napędzania różnych akcesoriów znajdujących się wokół silnika.

Jeśli słyszysz piszczenie, gdy naciskasz pedał gazu, oznacza to, że pasek jest zużyty. Nie należy jeździć ze zużytym paskiem, ponieważ może on w każdej chwili pęknąć. Jeśli pęknie, grozi to poważnym uszkodzeniem silnika, którego naprawa będzie kosztować znacznie więcej niż wymiana paska.

Jeśli zaraz po uruchomieniu samochodu, gdy jest zimny, słychać piszczący dźwięk, który zanika, gdy silnik się rozgrzeje, jest to wyraźny znak, że pasek serpentynowy jest poluzowany. W niektórych modelach samochodów pasek można napiąć za pomocą napinacza.

RELATED: 6 objawów luźnego paska alternatora (i koszt wymiany)

2. Nieprawidłowe działanie układu kierowniczego

Jeśli podczas pokonywania zakrętu zauważysz piszczenie lub piszczenie, winny może być układ kierowniczy. Najczęściej jest to brak płynu wspomagania układu kierowniczego. Może on być również zanieczyszczony.

Płyn ten jest potrzebny do smarowania układu kierowniczego. Zanieczyszczenie płynem powoduje, że nie może on już skutecznie spełniać swojej funkcji.

Niektóre części układu kierowniczego mogą ulec uszkodzeniu, co może prowadzić do powstawania piszczącego dźwięku. Jeśli płyn wygląda dobrze i jest pełny, być może trzeba będzie wymienić pompę wspomagania układu kierowniczego.

3. Zużyte klocki hamulcowe

Piszczące odgłosy pojawiają się po naciśnięciu pedału hamulca z powodu zużytych klocków hamulcowych. Gdy wskaźnik zużycia dotyka wirnika, słychać piszczenie. Jest to znak, że należy wymienić klocki, a być może także wirniki.

Hamulce mogą jednak piszczeć także wtedy, gdy nie są zużyte. Jeśli zdecydujesz się na tanie hamulce, materiał, z którego są wykonane, może naturalnie piszczeć. Choćby z tego powodu warto wydać trochę więcej na dobry zestaw.

ZWIĄZANE: Hałas hamulców - przyczyny i rozwiązania (przy niskich i wysokich prędkościach)

4. Problemy z oponami

Możliwe, że to opony samochodowe wydają odgłos piszczenia, który doprowadza Cię do szaleństwa. Jeśli piszczenie słychać podczas skręcania, opony mogą być nierówne lub zużyte.

Możliwe też, że nie jest ustawiona zbieżność kół. Jeśli jednak piszczenie słychać tylko podczas jazdy po wyboistej drodze, problemem mogą być poluzowane nakrętki mocujące.

5. Brak smarowania zawieszenia

W zawieszeniu samochodu znajduje się wiele ruchomych części. W każdej chwili części te mogą powodować piski, zwłaszcza jeśli brakuje smarowania.

Największym problemem związanym z piszczącym zawieszeniem jest znalezienie przyczyny tego zjawiska. Przy tak dużej liczbie części może być trudno znaleźć winowajcę.

6. Wilgoć

Czasami samochody po prostu piszczą, mimo że nic im nie dolega. Jeśli zauważyłeś, że w nocy trawa była mokra od wilgoci, możesz się spodziewać, że samochód ma do czynienia z taką samą rosą.

Zdarza się to najczęściej, gdy mieszkasz w wilgotnym klimacie. Podczas jazdy samochód może lekko skrzypieć, ponieważ wilgoć jest spalana. Na szczęście nie powinno to trwać długo.

Jak naprawić skrzypiący samochód

1. Wymień pasek serpentynowy

Wymiana paska serpentynitowego nie kosztuje wiele, ale jego uszkodzenie może doprowadzić do wysokich rachunków za naprawę. Średnio wymiana paska powinna kosztować tylko około 75 USD. Być może trzeba będzie przy okazji wymienić napinacz, co może wiązać się z wyższymi kosztami.

Jeśli można to zrobić samodzielnie, można uniknąć kosztów robocizny. Jednak niektóre pasy serpentynowe mogą być trudne do uzyskania, ponieważ niektóre napinacze mogą być trudno dostępne.

2. Napełnienie/wymiana płynu wspomagania układu kierowniczego

Jeśli w układzie jest mało płynu wspomagania kierownicy, może wystarczyć zwykłe napełnienie. Jeśli płyn wygląda na zanieczyszczony, najlepiej go wypłukać i ponownie napełnić. Przepłukanie układu wspomagania kierownicy kosztuje w większości miejsc od 50 do 150 USD.

Jeśli pompa wspomagania układu kierowniczego jest uszkodzona, konieczna jest jej wymiana. Za samą pompę można zapłacić od 100 do 200 USD, a za robociznę - kolejne 200-300 USD, jeśli nie można jej założyć w domu.

3. Sprawdzenie/wymiana hamulców

Jeśli słyszysz piszczenie podczas uruchamiania hamulców, być może trzeba będzie założyć nowy zestaw klocków. To, co zaczyna się od piszczenia, szybko zamienia się w dźwięk zgrzytania, gdy metal styka się z wirnikami.

Jeśli potrzebny jest nowy zestaw klocków hamulcowych, koszt części i robocizny może wynieść od 100 do 300 USD za oś. Wymiana wirników hamulcowych może kosztować kolejne 250-400 dolarów na oś.

4. Sprawdzenie opon

Jeśli słyszysz piszczenie, zawsze jest to dobry moment, aby przyjrzeć się oponom. Na początek należy sprawdzić wszystkie nakrętki mocujące i upewnić się, że są dokręcone. Ta czynność nic nie kosztuje, a zapewnia bezpieczeństwo na drodze.

Należy także sprawdzić bieżnik opon. Jeśli bieżnik zużywa się nierównomiernie, może być potrzebna zbieżność kół. Typowa geometria kół kosztuje od 75 do 150 USD za oś. Może się jednak zdarzyć, że konieczne będzie założenie nowych opon. Za jedną oponę trzeba wydać od 75 do 300 USD.

5. Smarowanie zawieszenia

Jeśli skrzypiące zawieszenie powoduje, że Twoja jazda staje się nie do zniesienia, chcesz go nasmarować. Problem polega na znalezieniu przyczyny skrzypienia.

Gdy już wiesz, gdzie jest skrzypienie, możesz rozpylić na tę część niewielką ilość środka smarnego. Może to być jedna z najtańszych możliwych napraw.

Regularna konserwacja samochodu zmniejsza skrzypienie

W wielu przypadkach można uniknąć piszczącego samochodu, po prostu dbając o jego konserwację. Na przykład, jeśli regularnie sprawdzasz hamulce, możesz wymienić klocki hamulcowe, zanim się nadmiernie zużyją. Dzięki wcześniejszej wymianie klocków hamulcowych można również przedłużyć żywotność wirników.

Ponadto do regularnych przeglądów należy włączyć płukanie płynu wspomagania układu kierowniczego. Regularne przepłukiwanie płynu wspomagania układu kierowniczego zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń, dzięki czemu jest on zawsze świeży.

Konserwacja obejmuje również opony i zawieszenie. Dzięki regularnym przeglądom można stwierdzić, kiedy nadszedł czas na geometrię kół lub nowe opony, zanim zacznie piszczeć. Możesz również wymienić zużyte części zawieszenia, zanim zaczną sprawiać problemy.

Czy jazda z piszczącym samochodem jest bezpieczna?

To zależy od tego, co jest przyczyną problemów. Możesz być w stanie prowadzić samochód z piskiem, ale może to nie być rozsądne. Na przykład jazda ze zużytym paskiem zębatym grozi poważnym uszkodzeniem silnika, jeśli pasek pęknie.

Ponadto nie należy jeździć z niesprawnymi hamulcami. W miarę zużywania się klocków i tarcz hamulcowych wydłuża się droga hamowania, co utrudnia uniknięcie wypadku. To samo dotyczy niesprawnych opon w pojeździe. Prowadzenie pojazdu może stać się problemem, a opony są bardziej podatne na przebicie.

W większości przypadków warto przerwać jazdę i sprawdzić, skąd bierze się piszczenie. Jeśli problemem jest zwykła wilgoć lub coś innego bez znaczenia, można kontynuować jazdę. Jeśli jednak jakieś części samochodu wymagają wymiany, najlepiej zrobić to wcześniej niż później.

Udostępnij:

Polecamy

Polecamy

Polecamy profesjonalne kosmetyki samochodowe w sklepie internetowym sklep.motogo.pl

Zobacz